Program wychowawczy – rok szkolny 2022/2023

„Życie bez Wiary, bez dziedzictwa, którego się broni, bez podtrzymywania Prawdy w nieustannej walce, to jest nie życie, lecz wegetacja. My nigdy nie powinniśmy wegetować, lecz żyć” (bł. Piotr Giorgio Frassati)!

Temat miesiąca

Kalendarz

Wzorce osobowe

Zadania szczegółowe

 

IX

Jestem uczniem

– to zobowiązanie.

1 IX, 17 IX – rocznica wybuchu wojny

Rok Polskiego Romantyzmu –
w dwusetną rocznicę narodzin epoki.

„Ojczyzna potrzebuje również naszego cierpienia, tak jak potrzebuje walki żołnierzy”.

Bł. Czesław Jóźwiak

(z Poznańskiej Piątki)

Regulamin

(systematyczność pracy – zadania domowe, strój szkolny, strój kolorowy, fryzura, rezygnacja z makijażu i biżuterii, rezygnacja z przynoszenia do szk. smartwatchy, miejsce modlitwy, punktualność);

Zasady kultury:

„nie” wulgarnemu językowi, pozdrowienia, ubiór dostosowany do okoliczności

 
 
 
 

X

Mam odwagę nazywać zło po imieniu.

10 X: Święto Patronki Szkoły

„Czuwam to znaczy … sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie.”

św. Jan Paweł II 

Bł. M. Angela

Niedziela z Matka

i św. JP II

Zasady kultury: język, postawa ciała, higiena osobista

 
 
 

XI

Chcę być wolny, więc panuję nad emocjami.

1 XI – Uroczystość Wszystkich Świętych

Oktawa uroczystości

11 XI: Święto Niepodległości Polski

„Nie postępować przez ciągłe zwycięstwa nad sobą, znaczy cofać się.”

Św. Brat Albert

 

oraz

św. Rafał Kalinowski,

bł. Jerzy Popiełuszko,

św. Maksymilian Kolbe,

św. Andrzej Bobola,

św. Bronisław Markiewicz,

bł. August Czartoryski

Zasady kultury: język, użytkowanie komórki (gdzie, kiedy, ile?), styl ujawniania się w mediach społecznościowych 

Szacunek wobec Ojczyzny: historii, tradycji, języka, ludzi;

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

temat

wydarzenia

 

Wzorce osobowe, sentencje

Zadania szczegółowe

XII

Odrzucam kłamstwo.

Adwent,

Uroczystość Niepokalanego

Poczęcia NMP

Boże Narodzenie

„Zdobyć cały świat dla Jezusa przez Maryję Niepokalaną, by Chrystus królował w duszach wszystkich ludzi” (św. Maksymilian M. Kolbe)

Bł. Pius Bartosik

Rekolekcje adwentowe

Godzina Łaski

Zasady kultury: język, zachowanie przy stole, życzliwość na korytarzach…

I

Rezygnuję

z agresji.

Boże Narodzenie

„Jezus Chrystus obiecał tym, którzy się karmią świętą Eucharystią, życie wieczne i łaski niezbędne do jego zdobycia” (bł. Pier G. Frassati)

Św. Tarsycjusz

Kolędowanie

Zasady kultury: język, szacunek wobec własności, w tym książek (podręczników), szkolnych sprzętów i pomieszczeń.

II

Wymagam od siebie zwłaszcza tam, gdzie najbardziej kuleję.

ferie

Wszystko: praca, nauka, sen, jedzenie – wszystko wciągam w swój program doskonalenia się. Trawi mnie w życiu głód podwójny. Głód świętości i piękna. Świętość prawdziwa o cechach renesansowych, oto, co mnie absorbuje wewnętrznie.

Bł. Natalia Tułasiewicz

Zasady kultury: język, punktualność, porządek wokół mnie, cierpliwość

III

Szanuję siebie  – szanuję innych.

Wielki Post

1 III – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzień Świętości Życia (24 III)

 „Ja nie mogę już biec, ale chciałabym przekazać Wam pochodnię, jak na olimpiadzie. Macie jedno życie, warto przeżyć je dobrze”.

Bł. Klara Badano

Rekolekcje wielkopostne

Dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego

Zasady kultury: język, rezygnacja z postawy krytykanctwa, akceptacja innych

IV

Wypowiadam wojnę słowom, która krzywdzą i mnie, i innych. 

Wielkanoc

Puste słowa zastępuję modlitwami.

Bł. Piotr Frassati

Niedziela Radości Paschalnej

Zasady kultury: język, udział w rozmowie (nie przerywam, gdy mówią inni), postawa dialogu

V

Odrzucam to, co wulgarne. Wybieram piękno!

3 V – Święto Konstytucji

„…ratunkiem jest zawierzenie się Niepokalanemu Sercu Maryi oraz praktykowanie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca” (z objawień fatimskich)

Święci Hiacynta i Franciszek z Fatimy

Zasady kultury: język, hierarchia wartości 

VI

Zauważam dobro, które otrzymuję, i okazuję wdzięczność.

1 VI – Dzień Dziecka

Całemu narodowi dała przykład umiłowania Chrystusa i człowieka – człowieka spragnionego zarówno wiary, jak i nauki, jak też codziennego chleba i odzienia.

(Papież św. JP II)

Św. Jadwiga, królowa

Zasady kultury: język, używanie słów „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”.

Program wychowawczy Szkoły na rok 2021/2022

„Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem” (bł. Stefan Kard. Wyszyński) – żyjąc w prawdzie i czyniąc dobro.

miesiącTematy, sentencjepatroni, ważne postaciŚwięta, wydarzenia do upamiętnieniaZadania ogólnoszkolne – w stronę szlachetnego życia
wrzesieńWartość prawdy „Prawda wypowiadana w słowie – kosztuje. Tylko za plewy się nie płaci. Za pszeniczne ziarno prawdy – trzeba płacić. (bł. Stefan Kard. Wyszyński)    bł. Stefan Kard. Wyszyński bł. Elżbieta Róża Czacka1 IX – rocznica wybuchu  II wojny światowej 17 IX – rocznica agresji sowieckiej na PolskęSavoir-vivre: pozdrowienia, kultura języka („nie” dla wulgaryzmów i kłamstwa)   „Rdza niszczy żelazo, a kłamstwo duszę.” (Antoni Czechow) Zasady, regulaminy
PaździernikNie tylko ja się liczę „Przestańmy nareszcie kręcić się wokół siebie, a pomyślmy o niesieniu pomocy innym. Światu potrzeba więcej wrażliwych serc i mniej zimnej stali.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)św. Jan Paweł II bł. Maria Angela10 X – święto Patronki Szkoły, bł. Marii AngeliSavoir-vivre: ubiór zawsze dostosowany do okoliczności, punktualność   „Punktualność jest cnotą królów.” (przysłowie)
ListopadWarunki wolności człowieka i Ojczyzny „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się”. (bł. Stefan Kard. Wyszyński)Św. brat Albert Chmielowski  1 XI: Uroczystość Wszystkich Świętych 2 – 8 XI: modlitwa za zmarłych 11 XI: Święto NiepodległościSavoir-vivre: Komunikacja (telefon), komputer, stosunek do obowiązków, uczciwość   „Uczciwość w życiu narodu gra ważniejszą rolę niż genialny człowiek.” (Seweryn Goszczyński)
GrudzieńPrzebaczenie warunkiem dojrzewania „Przebaczanie jest przywróceniem sobie wolności, jest kluczem w naszym ręku od własnej celi więziennej.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)  Św. Maksymilian Kolbe28 XI: Adwent 6 XII: św. Mikołaja 8 XII: Godzina Łaski 22 XII: Boże NarodzenieSavoir-vivre: higiena osobista, postawa ciała „W człowieku wszystko powinno być piękne: i twarz, i ubranie, i dusza, i myśli.” (Antoni Czechow)
StyczeńMieć, żeby dawać „Po to gromadzimy, abyśmy mieli co rozdawać.”(bł. Stefan Kard. Wyszyński)bł. Zygmunt Gorazdowski1 I : Nowy Rok 6 I : Objawienie PańskieSavoir-vivre: słowa „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”, jakość rozmowy o innych, dyskrecja   „Geniusz to dziewięćdziesiąt dziewięć procent ciężkiej pracy i jeden procent talentu.” (Thomas Edison)
LutyUznanie prawdy o sobie warunkiem wzrastania   „Choćbyś przegrał całkowicie, zbierz się, zgarnij, zacznij od nowa! Spróbuj budować na tym, co w tobie jest z Boga.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)  św. Jan Kanty31 stycznia – 13 lutego: ferie   21 II: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  Savoir-vivre: zachowanie przy stole, rozpoznawanie własnych predyspozycji, akceptacja siebie   „Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na bycie kimś, kim nie jesteś.” (Steve Jobs)  
MarzecPoznanie własnych słabości drogą do rozumienia innych   „Życie człowieka jest święte od pierwszej chwili jego poczęcia. Nigdy i nikomu nie wolno się na nie porywać.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)  Stanisława Leszczyńska1 III: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2 III: Środa Popielcowa Rekolekcje wielkopostne 25 III: Dzień Świętości ŻyciaSavoir-vivre: uznanie własnych słabości, pokora   „Pokora nie polega na ustępowaniu we wszystkim. Jej istotą jest akceptacja własnej niedoskonałości, tego, że nie wszystko wiemy, nie jesteśmy nieomylni i doskonali. Brak pokory oznacza nieznajomość siebie. Pokora jest prawdą.” (Marek Kamiński)  
KwiecieńTworzyć miejsce życzliwe dla wszystkich „Wszystko, co nas spotyka – zdrowie czy cierpienie, dobro czy zło, chleb czy głód, przyjaźń ludzka czy niechęć, dobrobyt czy niedostatek – wszystko to w ręku Boga może działać ku dobremu.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)Matka Matylda Getter17, 18 IV: WielkanocSavoir-vivre: życzliwość, opanowanie, bezinteresowność    „Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten. Kto rozdaje, kto zdolny jest dawać.” (św. JP II)   „Cierpliwość jest towarzyszem mądrości.” (św. Augustyn)
majZło dobrem zwyciężać „Trzeba więc naprzód porzucić smutki, narzekania, wyleczyć się z samego siebie, ze swoich urazów psychicznych, które są dla nas większym nieszczęściem niż wszystko, co nas otacza.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)bł. ks. Jerzy Popiełuszko3 V: UroczystośćMatki Bożej Królowej Polski Konstytucja 3 – maja 26 V: Dzień MatkiSavoir-vivre: porządek w pokoju i  w miejscu pracy, wyrzeczenie   „Aby posiąść to, czego nie posiadasz, musisz iść droga wyrzeczeń.” (Thomas Eliot)
czerwiecDobro, które otrzymałem od innych   „Czas to miłość… Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania innych.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)  św. Jadwiga, królowa1 VI: Dzień Dziecka 23 VI: Dzień OjcaSavoir-vivre: wdzięczność, szacunek   „Dobre wychowanie nie polega na tym, że nie oblejesz obrusa sosem, lecz na tym, że nie zauważysz, kiedy to zrobi ktoś inny.” (Antoni Czechow)

Dodaj tu swój tekst nagłówka