„Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem” (bł. Stefan Kard. Wyszyński) – żyjąc w prawdzie i czyniąc dobro.

miesiącTematy, sentencjepatroni, ważne postaciŚwięta, wydarzenia do upamiętnieniaZadania ogólnoszkolne – w stronę szlachetnego życia
wrzesieńWartość prawdy „Prawda wypowiadana w słowie – kosztuje. Tylko za plewy się nie płaci. Za pszeniczne ziarno prawdy – trzeba płacić. (bł. Stefan Kard. Wyszyński)    bł. Stefan Kard. Wyszyński bł. Elżbieta Róża Czacka1 IX – rocznica wybuchu  II wojny światowej 17 IX – rocznica agresji sowieckiej na PolskęSavoir-vivre: pozdrowienia, kultura języka („nie” dla wulgaryzmów i kłamstwa)   „Rdza niszczy żelazo, a kłamstwo duszę.” (Antoni Czechow) Zasady, regulaminy
PaździernikNie tylko ja się liczę „Przestańmy nareszcie kręcić się wokół siebie, a pomyślmy o niesieniu pomocy innym. Światu potrzeba więcej wrażliwych serc i mniej zimnej stali.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)św. Jan Paweł II bł. Maria Angela10 X – święto Patronki Szkoły, bł. Marii AngeliSavoir-vivre: ubiór zawsze dostosowany do okoliczności, punktualność   „Punktualność jest cnotą królów.” (przysłowie)
ListopadWarunki wolności człowieka i Ojczyzny „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się”. (bł. Stefan Kard. Wyszyński)Św. brat Albert Chmielowski  1 XI: Uroczystość Wszystkich Świętych 2 – 8 XI: modlitwa za zmarłych 11 XI: Święto NiepodległościSavoir-vivre: Komunikacja (telefon), komputer, stosunek do obowiązków, uczciwość   „Uczciwość w życiu narodu gra ważniejszą rolę niż genialny człowiek.” (Seweryn Goszczyński)
GrudzieńPrzebaczenie warunkiem dojrzewania „Przebaczanie jest przywróceniem sobie wolności, jest kluczem w naszym ręku od własnej celi więziennej.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)  Św. Maksymilian Kolbe28 XI: Adwent 6 XII: św. Mikołaja 8 XII: Godzina Łaski 22 XII: Boże NarodzenieSavoir-vivre: higiena osobista, postawa ciała „W człowieku wszystko powinno być piękne: i twarz, i ubranie, i dusza, i myśli.” (Antoni Czechow)
StyczeńMieć, żeby dawać „Po to gromadzimy, abyśmy mieli co rozdawać.”(bł. Stefan Kard. Wyszyński)bł. Zygmunt Gorazdowski1 I : Nowy Rok 6 I : Objawienie PańskieSavoir-vivre: słowa „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”, jakość rozmowy o innych, dyskrecja   „Geniusz to dziewięćdziesiąt dziewięć procent ciężkiej pracy i jeden procent talentu.” (Thomas Edison)
LutyUznanie prawdy o sobie warunkiem wzrastania   „Choćbyś przegrał całkowicie, zbierz się, zgarnij, zacznij od nowa! Spróbuj budować na tym, co w tobie jest z Boga.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)  św. Jan Kanty31 stycznia – 13 lutego: ferie   21 II: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  Savoir-vivre: zachowanie przy stole, rozpoznawanie własnych predyspozycji, akceptacja siebie   „Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na bycie kimś, kim nie jesteś.” (Steve Jobs)  
MarzecPoznanie własnych słabości drogą do rozumienia innych   „Życie człowieka jest święte od pierwszej chwili jego poczęcia. Nigdy i nikomu nie wolno się na nie porywać.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)  Stanisława Leszczyńska1 III: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2 III: Środa Popielcowa Rekolekcje wielkopostne 25 III: Dzień Świętości ŻyciaSavoir-vivre: uznanie własnych słabości, pokora   „Pokora nie polega na ustępowaniu we wszystkim. Jej istotą jest akceptacja własnej niedoskonałości, tego, że nie wszystko wiemy, nie jesteśmy nieomylni i doskonali. Brak pokory oznacza nieznajomość siebie. Pokora jest prawdą.” (Marek Kamiński)  
KwiecieńTworzyć miejsce życzliwe dla wszystkich „Wszystko, co nas spotyka – zdrowie czy cierpienie, dobro czy zło, chleb czy głód, przyjaźń ludzka czy niechęć, dobrobyt czy niedostatek – wszystko to w ręku Boga może działać ku dobremu.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)Matka Matylda Getter17, 18 IV: WielkanocSavoir-vivre: życzliwość, opanowanie, bezinteresowność    „Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten. Kto rozdaje, kto zdolny jest dawać.” (św. JP II)   „Cierpliwość jest towarzyszem mądrości.” (św. Augustyn)
majZło dobrem zwyciężać „Trzeba więc naprzód porzucić smutki, narzekania, wyleczyć się z samego siebie, ze swoich urazów psychicznych, które są dla nas większym nieszczęściem niż wszystko, co nas otacza.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)bł. ks. Jerzy Popiełuszko3 V: UroczystośćMatki Bożej Królowej Polski Konstytucja 3 – maja 26 V: Dzień MatkiSavoir-vivre: porządek w pokoju i  w miejscu pracy, wyrzeczenie   „Aby posiąść to, czego nie posiadasz, musisz iść droga wyrzeczeń.” (Thomas Eliot)
czerwiecDobro, które otrzymałem od innych   „Czas to miłość… Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania innych.” (bł. Stefan Kard. Wyszyński)  św. Jadwiga, królowa1 VI: Dzień Dziecka 23 VI: Dzień OjcaSavoir-vivre: wdzięczność, szacunek   „Dobre wychowanie nie polega na tym, że nie oblejesz obrusa sosem, lecz na tym, że nie zauważysz, kiedy to zrobi ktoś inny.” (Antoni Czechow)