Wizyta w Szwecji

Nawigacja: Home / Projekty / Comenius 2009-2011 / Wizyta w Szwecji

W dniach 26 września – 1 października  odbyło się 5 robocze spotkanie w ramach projektu Comenius. Tym razem gospodarzami byli uczniowie i nauczyciele z Ronninge Gymnasium w Szwecji. Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Kwaśniak, Adrian  Nowicki i Jakub Proczka z klasy II BG oraz Maria Tokaj i Zuzanna Piwowarska z klasy III CG, a rolę opiekuna pełniła  pani Elena Chwedoruk, szkolny koordynator projektu.

Po udanym locie do Sztokholmu, rodziny naszych szwedzkich partnerów przywitały nas na lotnisku i pojechaliśmy samochodami do ich domów. Większość z nich mieszka w małych miejscowościach niedaleko Sztokholmu i musi dojeżdżać do szkoły pociągiem podmiejskim. Każdy z nas dostał kartę miejską do poruszania się środkami komunikacji publicznej, więc wszędzie jeździliśmy pociągiem.

Gymnasium w Ronninge jest największą szkołą średnią w okolicy i jest uznawane za bardzo dobrą. Szkoła mieści się w dwóch wolnostojących parterowych budynkach z dużą ilością małych i średnich sal lekcyjnych. Jest tu także duża sala gimnastyczna, piękny pełnowymiarowy stadion ze sztuczną trawą, duża aula, sklepik oraz stołówka, gdzie jedliśmy smaczne posiłki w szwedzkim stylu. Wszędzie można było spotkać produkty z IKEI, ich narodowej firmy.

Poniedziałek i wtorek spędziliśmy w szkole. Zespoły partnerskie pokazały swoje prezentacje projektowe na temat National Customs and  Folklore.

Nasza prezentacja zawierała naukę polskiej piosenki ludowej „Szła dzieweczka do laseczka”. Wszyscy bardzo chętnie śpiewali, co stworzyło miłą, przyjacielską atmosferę. Pomogło to naszej grupie przedstawić prezentację o Polsce na bardzo dobrym poziomie techniczniym i językowym. Na zakończenie częstowaliśmy wszystkich naszym polskim przysmakiem – sękaczem przywiezionym z Polski, a zwycięzcy quiz'u o Polsce otrzymali w nagrodę  krówki i raczki. Myślę, że nasze prezentacje były ciekawe i podobały się wszystkim.
        W środę  braliśmy udział w grze terenowej, celem której było poznanie zabytków Sztokholmu. Podzielono nas na międzynarodowe grupy. Pod przewodnictwem naszych szwedzkich partnerów zdobywaliśmy punkty w różnych częściach Starego Miasta, co dało nam możliwość bliższego kontaktu między sobą oraz poznania miasta w ciekawy sposób.
        W czwartek podziwialiśmy piękno szwedzkiej stolicy z pokładu statku oraz zwiedziliśmy muzeum „Statku Vasa”- jedynego w swoim rodzaju statku z XVII wieku, którego wrak został znaleziony w zatoce po 300 latach przebywania na dnie morza. Wieczorem odbyło się pożegnalne spotkanie, ponieważ w piątek rano musieliśmy już wracać do domu.
        Osobiście uważam, że nasz pobyt w Ronninge był bardzo udany. Poznaliśmy ciekawych ludzi i ich życie codzienne, zwiedziliśmy miejsca  ważne dla historii Szwecji oraz zaprezentowaliśmy Polskę z jak najlepszej strony. Ponadto rozmawialiśmy cały czas po angielsku (nawet  z rodzicami naszych partnerów!) i robiliśmy to dobrze. :-) Jestem bardzo zadowolony, że biorę udział w tym projekcie i życzę wszystkim uczestnikom  przyszłych wyjazdów Comenius’a wspaniałych  wrażeń, poznania nowych, ciekawych ludzi  i miłej atmosfery pracy.

3404