Wizyta w Polsce

Nawigacja: Home / Projekty / Comenius 2009-2011 / Wizyta w Polsce

W dniach od 4 do 7.05.2010r. gościliśmy w naszej szkole  uczniów i nauczycieli z 7 krajów Europy, z którymi współpracujemy w ramach projektu Comenius o nazwie „Kultura Europy: Reportaże Laury i Janka".
        Goście przyjechali  w poniedziałek 03.05.2010r. i zostali rozlokowani u rodzin uczniów naszej szkoły. We wtorek wszyscy zgromadzili się w szkole i rozpoczęła się oficjalna część wizyty. W czasie porannego apelu pani Elena Chwedoruk przedstawiła obcokrajowców, a następnie uczniowie gimnazjum oprowadzili gości po szkole. Po zwiedzeniu szkoły wszyscy zgromadzili się w auli i rozpoczęły się prezentacje poszczególnych krajów. Po prezentacjach wszyscy udali się na zasłużony posiłek, po którym odbył się  dalszy ciąg prezentacji.
        Następnego dnia spotkaliśmy się w szkole o godz. 830. Kiedy po apelu uczniowie klas pierwszych i drugich poszli na lekcje, nasi goście udali się na naukę języka polskiego. Po przerwie udaliśmy się na szkolną aulę, gdzie wysłuchaliśmy ciekawej prezentacji przygotowanej przez Hiszpanów. Po obiedzie wszyscy obcokrajowcy pojechali na wycieczkę po Starym Mieście oraz do muzeum Powstania Warszawskiego. O 19.00 powrócili pod mury szkoły, skąd odebrały ich rodziny, u których zamieszkiwali.
       W czwartek cała zagraniczna grupa wyruszyła na wycieczkę do Żelazowej Woli (miejsca urodzin  Chopina), Łowicza (skansen i muzeum Ziemi Łowickiej), oraz pałacu i parku w Nieborowie. Pod koniec dnia wszyscy wrócili pod szkołę, gdzie czekały rodziny.
        W piątek, w ostatni dzień wizyty uczniowie z innych krajów zadawali nam pytania dotyczące Polski, na które staraliśmy się odpowiadać. Następnie w dwóch grupach odbyły się lekcje tańca oraz rękodzieła. Od 12.20 do 14.00 były pokazy tańca polskiego (polonez), hiszpańskiego (makarena) itp. Po tańcach poszliśmy na pożegnalny obiad, po czym niektórzy uczniowie i nauczyciele wracali do swoich krajów.
        Wizyta gości należała do niezwykle udanych. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o innych krajach europejskich. Udało się nam również sprawdzić w praktyce naszą znajomość języka angielskiego. Wielu z nas nawiązało ciekawe znajomości, które może przerodzą się w przyszłości w długotrwałe przyjaźnie.
        Napisał Jan Biernacki, klasa IIC Gim.

A report on the 4th Comenius Project Meeting
entitled ”Culture Through Europe: Laura & John Reports” held at our school.
          From the 3rd May to the 7th May the first and the second classes  of our school played host to pupils and their teacher from 7 different  European Countries within the framework of Comenius project.
       The visitors came on Monday, 3rd May, and they were lodged in our pupils’ houses. The next day, on Tuesday morning, we officially welcomed this delegation in the assembly hall. Ms Elena Chwedoruk introduced our guests and Sister Benedykta made a short speech to greet the guests.  After that  the students from the first class led the tour around the school and then the main part of the meeting began. Foreign pupils had presentations about famous people in  their countries, which was planned during our 3rd work meeting in Barbastro, Spain.
       On Thursday the foreign group went to Żelazowa Wola and Łowicz to see Chopin’s  birthplace and an open-air ethnographic museum. The last day we spent at our school together. Our partners  asked questions about Poland and we answered to them. After that all the students joined dance and handicraft lessons. The official closing ceremony started at 12.00. The diplomas and souvenirs were handed in and national dances were performed. The farewell dinner was the last point in the meeting agenda. I think that visit was very fruitful. It was a good opportunity to know more about other countries. We checked out English language skills in practice. Many of us established contacts with new friends, which may change into long-lasting friendship.
        Now we are preparing for our Polish presentation in Ronninge in Sweden in September where there will be our 5th Comenius meeting and we are looking forward to seeing our new partners there.
       Translated by Jan Biernacki – class IIC Gim.
        (supervised by Ms Elena Chwedoruk)