Wizyta w Hiszpanii

Nawigacja: Home / Projekty / Comenius 2009-2011 / Wizyta w Hiszpanii

W dniach 21–27 marca 2010 roku grupa naszych uczniów i nauczycieli odbyła podróż do Barbastro w Hiszpanii w ramach międzynarodowego projektu Comenius. W skład naszej delegacji weszli: Elena Chwedoruk i Dorota Piwowarska – nauczycielki języka angielskiego oraz Janek Isakiewicz -kl.Ib G; Ania Jeż, Marysia Szumowska, Małgosia Kozłowska i Piotr Węgrzyn – kl. IIc G. Po drodze zatrzymaliśmy się w Barcelonie, gdzie podziwialiśmy piękno hiszpańskiej secesji oraz Sagradę Familię, słynny kościół ”w budowie".

Po 3-godzinnej podróży autokarem dostaliśmy się do niedużego miasteczka Barbastro u podnóża gór Pirenejów, gdzie spotkaliśmy się z naszymi partnerami z miejscowej szkoły imienia Martineza Vargasa. Chociaż byli starsi, rozumieliśmy się z nimi bez problemów, ponieważ wszyscy mówiliśmy po angielsku.

Następnego dnia w szkole poznaliśmy wszystkich uczestników 3-go spotkania projektowego z 8 współpracujących szkół Europy. Był czas na prezentacje o narodowej muzyce każdego kraju i był czas na praktykę: uczyliśmy się tańczyć Passodoble i Makarenkę na sposób hiszpański. Tylko Piotrek nie tańczył – musiał podpierać się kulami po świeżym złamaniu nogi!

Każdy dzień zaczynaliśmy od spotkania w szkole i rożnych zajęć związanych z projektem, a po południu jeździliśmy na wycieczki, zwiedzając piękne górskie okolice i miasteczka. Na zakończenie odbyło się pożegnalne przyjęcie w miejskim klubie z hiszpańską muzyką i nowo-wyuczonymi tańcami. Wszyscy bawili się świetnie, nawet rodzice i nauczyciele.

Kiedy przyszedł czas rozstania, pojawiły się łzy, a całusów  i obietnic na rychłe spotkanie nie było końca. Sporo osób poznanych w Barbastro odwiedzi nas niedługo w Polsce, z czego bardzo się cieszymy. Ta wizyta pokazała nam wszystkim, że młodzież z różnych krajów, mówiąca rożnymi językami ma wiele wspólnego oraz że może porozumieć się bez przeszkód i dobrze się bawić, jednocześnie ucząc się i poznając nowe kultury i kraje.

Teraz my, w Warszawie, będziemy gospodarzami 4-go roboczego spotkania projektowego, które odbędzie się w dniach 4-7 maja. Mamy nadzieję, że będzie ono równie owocne i niezapomniane dla wszystkich uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.